21 Ocak 2012 Cumartesi

kıyılmaz bir tenin ufkundayımyıl sayılı,yaş sayılı ,nefes belirsiz...yedisinde de kısadır yetmişinde de ömür.kısacık bir ömre neler sığdırılır?

bugün sensiz başlayan tatilleri rafa kaldırdığım ilk gün,bir süre çarşıda neonlar yanmayacak ve ağaçların,direklerin gölgesi vurmayacak kaldırımlara,yollara benim için. senin varlığınla çoğalacak aydınlık dünyada,şimdi bakıyorum  karanlık..bildiğim gibi değil,bildiğin gibi değil,"ay karanlık"...

her şey olabilir bir hayatta "nen lori",biz çok şeye aldandık;ama sevgiye inandık..hayatta bir gerçek varsa; iki noktadan bir doğrunun geçtiği gibi,  o da sevgiden geçer.. ve sevgi ,seni içine alan bir çember olduğu sürece anlamlıdır.şimdi kelimelerin ne kadar kafiyeli de olsa  kifayetsiz kaldığını  beynimin dehlizlerinde uçuşan herhangi bir kelebeğin herhangi bir gün de neler yaşayabileceğini ve nasıl öleceğini düşünüyorum, hissediyorum,anlatamıyorum ya,sensizliğin de öyle olduğunu görünce anlıyorum..

pencerelerin romantik buğusundan bakarken ,aklımda ayakları soğuktan üşüyen biri konaklıyor. ve üşürken o,nasıl oluyor da seçici davranabildiğime inanamıyorum bazı şeylerde.iki dakika bir mola oysa üşümesine  panzehir..
şimdi,
kıyılmaz bir tenin ufkundayım ve "vakit çok geç".


aşkın tarifi yoktur yeni yeni anladım;ve bunu betimlemenin  vereceği bir rahatlama da.şimdi sadece düşünüyorum ki bir insanın, ayakları soğukta çabucak üşüyebilen bir insanın gözüne kocaman bir dünyayı sığdırabiliyorsan ve karda ,yağmurda,çamurda,kabusun ya da en güzel anın  ortasında dünyanın kalbinin attığı yerin o gözlerin sahibinde olduğunu düşünüyorsan,aşıksın... ve o gözlerine dünya sığan,gülünce yüzü aydınlanan somurtunca karanlığa bulanacak kişi de aşktır.

ömür kısadır hep,yedisinde de kısadır yetmişinde de.kısacık bir ömre neler sığdırılır?
bir kelebek ne sığdırır?
...
bildiğim,
ses vermelisin..çünkü sen de sustukça ,dünya olası bir sağırlığa kilitlenmiş  olacak..ve herkesin dünyasında sadece bir kişinin sesi açabilir o kilidi.bende sen.bence sen..sen de ses vermelisin... yoksa kısa bir ömre neler sığdırılır..2 yorum:

  1. nereye gidersen git yollar dardır, şehirler küçüktür aşıksan..

    YanıtlaSil
  2. çünkü "nereye gidersen git arkandan gelir .."

    YanıtlaSil